Ważne sygnały zdrowotne, których nie należy ignorować!

Ważne sygnały zdrowotne, których nie należy ignorować!

chora1Nasz organizm jest idealnym mechanizmem – miliony procesów zachodzą jednocześnie, a za każdym razem, gdy funkcja jest utrudniona, ciało wysyła nam pewne sygnały. Najczęściej jednak ignorujemy takie sygnały i przekładamy do rozwiązania w późniejszym czasie. Szczególnie ważne, aby nauczyć się wykrywać te oznaki, dzięki którym możemy zapobiec dodatkowym komplikacjom zdrowotnym.
Kilka ważnych sygnałów, których nie powinieneś lekceważyć:

Skórcze nóg

Jednym z ważniejszych przyczyn powstawania mimowolnych skurczów mięśni są zaburzenia kontroli nerwowo-mięśniowej, odwodnienie, niedobór elektrolitów oraz zmęczenie mięśni. Duży wysiłek fizyczny lub intelektualny, trwale utrzymujący się bodziec stresowy zaburzają koordynację i kontrolę mięśniową, co prowadzi do utraty wody i elektrolitów (magnezu, chlorku sodu, potasu i wapnia). Pojawiające się skurcze są również sygnałem, świadczącym o niedoborze magnezu. To od nas zależy, czy te sygnały zbagatelizujemy narażając się na znacznie poważniejsze dla zdrowia konsekwencje wynikające z niedoboru tego makroelementu.
Suchość skóry

Suchość skóry oznacza, że masz niedobór witaminy E.    Na suchość skóry wpływ mogą mieć również przyjmowane leki i niektóre przewlekłe choroby, na przykład cukrzyca lub łuszczyca. W wyniku działania niekorzystnych czynników skóra zostaje pozbawiona warstwy ochronnej lipidów, a to tylko krok do podrażnień i zaczerwienienia. Niekiedy sucha skóra może być oznaką  niedoczynności tarczycy, a także niedoboru składników odżywczych związanych z zaburzeniami żywienia.  Jeśli masz też inne dolegliwości np. tyjesz bez powodu, czujesz się senna, zmęczona, trudno ci się skoncentrować, powiedz o tym koniecznie lekarzowi.Wysuszenie skóry może być także naturalnym procesem spowodowanym starzeniem się organizmu. Około 76% osób powyżej 64 roku życia ma suchą skórę.     Należy zwiększyć spożycie witaminy E poprzez spożywanie orzechów, olejów roślinnych i ryb oraz suplementację.
Apetyt na słodycze 

Jeśli masz zwiększony apetyt na słodycze, może to oznaczać, że cierpisz z powodu wyczerpania nerwowego,  a organizm potrzebuje glukozy do dostarczania energii. Miód i gorzka czekolada mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, oczywiście w rozsądnych ilościach. Należy zmusić organizm do aktywności fizycznej.  Duży apetyt na czekoladę jest związany z zawartością znacznej ilości magnezu oraz tym, że jej zjedzenie szybko dostarcza nam energii, która może być wynikiem zaburzenia równowagi cukru we krwi. Po czekoladzie poziom cukru bardzo szybko się wyrównuje, a my mamy znowu dobre samopoczucie. To się tak podoba naszemu organizmowi, że apetyt na czekoladę towarzyszy nam nie tylko wtedy, gdy spada poziom cukru.
Krwawiące dziąsła

Przyczyną krwawienia z dziąseł może być niedokrwistość (anemia). Powodem niedokrwistości może być zarówno niedobór żelaza spowodowany niewłaściwym odżywianiem, jak i wytwarzanie przez organizm zbyt małej ilości płytek krwi, zaburzenia krzepnięcia, krwawienie wewnętrzne, a nawet nowotworowe choroby krwi, np. białaczka. Niezależnie od przyczyny, która wywołuje niedokrwistość, każda jej postać wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Konieczne jest wykonanie morfologii, a ponadto testu na krew utajoną w kale. Każda postać niedokrwistości może bowiem być niebezpieczna dla życia. Powodem krwawienia z dziąseł może być też cukrzyca. Chociaż często u diabetyków występują pleśniawki ropniaki czy zakażenia drożdżakowe. Zbadaj poziom cukru we krwi.  Dbaj o higienę jamy ustnej i przestrzegaj zdrowej diety. Gdy dziąsła zaczynają krwawić, należy przypuszczać, że w organizmie brakuje witaminy C oraz K. Niedobór witaminy C zwykle jest związany z niewłaściwym żywieniem, brakiem w diecie  warzyw i owoców.  Włącz do diety produkty bogate w Wit. K (m.in. wątroba, soja, lucerna, pomidory, szpinak, włoska kapusta) oraz witaminę C (m.in. owoce cytrusowe i jagodowe, kiszona kapusta, jabłka, brokuły, kiwi, papryka).
Łamliwe paznokcie i włosy 

Może to być oznaką niedoboru witaminy B i wapnia. Choroby paznokci mają wiele różnych przyczyn. Są to: proces starzenia, niedobór wapnia, nadużywanie chemikaliów (na przykład zmywacza do paznokci), zbyt częsty kontakt z detergentami lub długotrwała praca w wodzie. Najważniejszym czynnikiem powodującym łamliwość paznokci jest jednak uboga dieta. Dołącz do diety rośliny strączkowe, mleko, ziemniaki, kiełki pszenicy oraz ziarna w swojej diecie. Jaka powinna być dieta wzmacniająca paznokcie? Przede wszystkim: urozmaicona. Nie może w niej zabraknąć owoców i warzyw, tłustych ryb, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, orzechów, kiełków (szczególnie rzeżuchy i kiełków rzodkiewki), płatków owsianych. W ten sposób zaopatrzymy organizm w witaminy z grupy B, kwasy omega, krzem, siarkę i inne substancje, które są niezbędne dla zdrowia paznokci (i włosów). Można wesprzeć się suplementami, jednak pamiętajmy, że nie mogą stanowić one substytutu zdrowej diety. Zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy i najważniejszy krok. Łamliwość i kruchość włosów może mieć różny charakter, np ze względu na : przyczyny wewnętrzne: zaburzenia hormonalne, niezdrowa dieta, stres, niedobory witamin, choroby niedokrwistości. Przyczyny zewnętrzne: powtarzanie zabiegów chemicznych (farbowanie włosów), nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie powietrza, przegrzewanie włosów urządzeniami np. suszarką lub lokówką do włosów. Te czynniki mogą występować jednocześnie. A jak dbać o włosy? Należy wcierać oleje, np. rycynowy najlepiej na noc.  Polecamy również przed snem i podczas mycia robić mały masaż głowy, w celu pobudzenia  gruczołów łojowych. Mając włosy suche, nie należy ich zbyt często myć i używać do tego szamponów oczyszczających. W przypadku suchej skóry głowy wskazane jest wcieranie w nią witaminy,  która doskonale nawilża. Polecamy suplementy Omega 3-6-9, po których włosy będą zregenerowane i szybciej rosną. Odpowiednia suplementacja i zdrowe żywienie,  rezygnacja lub zmniejszenie zabiegów chemicznych na włosy pomogą utrzymać włosy w dobrej kondycji. Więcej na  temat zdrowia www.magic-water.pl

 

Zapisz