Udar mózgu – sygnały ostrzegawcze

Udar mózgu – sygnały ostrzegawcze

Udar mózgu jest  chorobą, która  występuje coraz częściej, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów.  W przypadku udaru niedokrwiennego na podjęcie leczenia człowiek ma jedynie 4,5 godziny. Każda minuta zwłoki może zostać przypłacona jego zdrowiem, a nawet życiem.

Jeśli uważnie zaobserwujemy sygnały ostrzegawcze, mamy szansę zareagować i wpłynąć na lżejszy przebieg dolegliwości, a w przypadku poważnych schorzeń nawet uratować życie. Udar mózgu, to   zaburzenie obiegu krwi (zakrzep), który powoduje brak tlenu w komórkach mózgu, znajdującej się w obszarze i najczęściej prowadzi do śmierci komórki. Może to powodować długoterminowe problemy, jak zaburzenia mowy czy paraliż. Każdego roku, co najmniej 800 000 ludzi na świecie doświadcza udaru mózgu, z czego ¾ osób, to kobiety powyżej 65 roku życia,  wyniki są zazwyczaj śmiertelne.

udarOto kilka symptomów, których nie możemy bagatelizować.

Klasyczne objawy udaru, które są  najczęściej takie same dla obu płci, to: zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, problemy z pamięcią i mowy, a także drętwienie i paraliż po jednej stronie ciała. Charakterystyczne jest również  jednostronne wykrzywienie twarzy, co najbardziej uwidacznia się poprzez opuszczenie kącika ust. U chorego pojawia się problem z mową, która staje się bełkotliwa i niezrozumiała. W wielu przypadkach pojawia się niedowidzenie, najczęściej na jedno oko. Problemem jest utrzymanie równowagi – występują zawroty głowy, trudności z orientacją, a nawet zaburzenia świadomości.

Inne objawy to czkawka, osłabienie, duszność, halucynacje, nudności, drgawki i zmiany osobowości. Kto może być narażony? Osoby z nadwagą, palące papierosy, osoby, które nie piją wody lub piją bardzo mało. Kobiety, które stosują środki antykoncepcyjne na bazie hormonów, które rodziły lub kobiety, które są w ostatnim trymestrze ciąży są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na udar.

Jeśli zauważysz, że te objawy występują u Ciebie lub kogoś bliskiego w rodzinie, należy natychmiast wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. W nagłych wypadkach, każda chwila jest ważna. Lepiej by był to fałszywy alarm, niż zbyt późna reakcja!

Jeżeli nie mamy pewności, czy prawidłowo interpretujemy obserwowane  u osoby bliskiej lub znajomej  oznaki, poprośmy ją, by się uśmiechnęła, i jednocześnie uniosła ręce do góry lub aby powtórzyła  proste zdanie. Jeżeli nie będzie w stanie wykonać tych czynności, natychmiast wezwijmy pogotowie, to może uratować życie.

Pamiętajmy, by właściwie nawadniać organizm, pijąc minimum 0,03 litra  dobrej, żywej wody – na kg masy ciała. Jak pić i ile, jaką wodę? Więcej na www.magic-water.pl

Zapisz