KURKUMA - NIE TYLKO W KUCHNI

KURKUMA – NIE TYLKO W KUCHNI

Kurkuma, to niezwykła przyprawa, zwykle używana w kuchni indyjskiej, ale czy tylko? Kurkuma ma inne, cudowne właściwości, które warto znać.

Kurkuma, może pomóc w różnych dolegliwościach, takich jak przeziębienie, grypa, ból, a nawet poważnych schorzeń, takich jak nowotwór.
Najbardziej znaną substancją aktywną kurkumy jest kurkumina, która jest  odpowiedzialna za pomarańczowy kolor kłączy. Kurkumina jest silnym antyoksydantem, chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzając komórki, przyspieszają procesy starzenia i zwiększają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Kurkumina działa jak naturalny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne, ale również przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na układ nerwowy. Kurkuma jest bogata w błonnik i zawiera mnóstwo witamin i minerałów, spożywanie jest całkowicie bezpieczne, w rozsądnych ilościach. Oto jakie korzyści zdrowotne może dać tobie: leczy  rany, poprawia wygląd i zdrowie skóry, zapobiega chorobie Alzheimera, reguluje poziom cukrzycy, łagodzi objawy bólu, zapobiega nowotworom i innym formom pigmentacji skóry, zapobiega zapaleniu stawów. Korzystnie wpływa na serce,  to doskonały detox dla wątroby,  poprawia  lepsze trawienie i poprawia nastrój.

Wiele eksperymentów potwierdziło, że kurkuma ma działanie przeciwwrzodowe (pobudza wydzielanie mucyny, która tworzy na błonach śluzowych warstwę ochronną) i hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Wyciągi z kurkumy stosuje się w zapaleniu dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Badania potwierdziły, że kurkuma chroni komórki wątroby i wspomaga ich regenerację.  Jej silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne pomaga utrzymać serce i układ krążenia w dobrej kondycji. Kurkuma wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, co zmniejsza ryzyko nie tylko chorób serca, ale także cukrzycy. Kurkumina przeciwdziała także zlepianiu się płytek krwi, poprawiając tym samym krążenie i zmniejszając ryzyko miażdżycy tętnic (arteriosklerozy). Z wielu doświadczeń wynika, że kurkuma nie tylko zmniejsza ryzyko nowotworu (dzięki przeciwutleniającym właściwościom kurkuminy), ale również powstrzymuje rozwój choroby.

Pomimo tego, że prozdrowotne właściwości kurkumy są nie do przecenienia, warto wiedzieć, że stosowana przez dłuższy czas i w dużych dawkach, może podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit (z tego powodu nie powinny stosować jej osoby z chorobą wrzodową). Ze względu na żółciopędne działanie, przeciwwskazaniem do stosowania kurkumy są choroby, w których utrudniony jest przepływ żółci w drogach żółciowych. Na kurkumę uważać powinny również osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe (przyprawa może bowiem wzmocnić ich działanie). Ze stosowania kurkumy zrezygnować powinny kobiety w ciąży – mianowicie dlatego, że ta cudowna przyprawa może pobudzać macicę, co może grozić nawet poronieniem.

kurkumaKurkuma ma również zastosowanie w kosmetyce, jako maseczka do usuwania przebarwień, plam i trądzika.

– 2 łyżeczki miodu

– szczyptę kurkumy

– 1 łyżeczka soku z cytryny

– 1/2 łyżeczki olejku kokosowego

– 3 łyżki jogurtu

Sposób przygotowania:

1. Wymieszać kurkumę, sok z cytryny i miód, aby powstała masa

2. Nałożyć cienką warstwę na twarz i pozostawić do wyschnięcia na 20 minut

3. Zmyj pod prysznicem, delikatnie masując

4. Zastosuj krem (taki, jaki stosujesz)

Zanim nałożysz maseczkę sprawdź, czy nie masz uczulenia na którykolwiek ze składników, poprzez nałożenie małej ilości produktu na skórę, odczekanie 20 minut, zmycie oraz sprawdzenie po 24 godzinach.

Więcej na temat profilaktyki zdrowia na www.magic-water.pl