Olej z orzechów włoskich - ważny dla zdrowia

Olej z orzechów włoskich – ważny dla zdrowia

Czy stosujesz olej z orzechów włoskich w diecie? Jeśli nie, to teraz masz doskonałą okazję, aby dowiedzieć się, jak zdrowy jest olej z orzechów włoskich i jakie są jego zastosowania.
Olej z orzechów włoskich, to jeden z cenniejszych olejów. Tłoczony na zimno ma intensywny orzechowy smak z nutą karmelu i żółtawy, czasem zielonkawy kolor. Należy go spożywać na zimno jako dodatek do sałatek z orzechami lub do ryb, białego mięsa i warzyw. Szczególnie bogaty w kwasy omega-3 i 6 (1 łyżka pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania), witaminę E, obniża ciśnienie tętnicze, poziom złego cholesterolu. Polecany uczącym się, korzystnie wpływa na pamięć. Dzięki zawartości witaminy E pomaga w walce z trądzikiem i chorobami skóry. Zawarty w nim kwas elagowy działa antynowotworowo.

olej wlOrzechy włoskie i ich oleje są doskonałym źródłem kwasów omega 3 kwasów tłuszczowych i triglicerydów.

Korzyści z orzechów i oleju z orzechów włoskich są podobne, jeśli olej jest nierafinowany, a orzechy świeże i surowe.
Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania orzechów zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 1937 roku, kiedy naukowcy odkryli, że orzechy zawierają witaminę C. Jedzenie garści orzechów dziennie, w regularnych odstępach czasu, jest bardzo korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, między innymi zmniejsza ryzyko chorób serca.

orzDodawanie orzechów włoskich i oleju z orzechów włoskich w codziennej diecie może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Orzechy włoskie i olej z orzechów włoskich są niezwykle bogate w przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze są substancjami, które hamują szkodliwe rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek i powodujące przyspieszone starzenie się.
Zrównoważona konsumpcja orzechami i zbilansowanej diety, który zawiera olej z orzechów włoskich i orzechy, jest ważna w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy, a także do uregulowania wysokiego poziom cukru.

Olej z orzechów włoskich posiada wiele korzyści zdrowotnych, jak:

  •  właściwości przeciwzapalne, (uwzględniające endogenną  produkcję), takie jak alfa (Anti kwas linolenowy).
  •  właściwości przeciwutleniające, które opóźniają starzenie się komórek.
  •  obniżenie ciśnienia krwi i złego cholesterolu oraz wzmocnienie integralności błony komórkowej, zwiększenie funkcji mózgu i  pamięci.
  • zmniejszenie uszkodzeń powstałych przy chorobie  Alzheimera i innych chorób związanych ze spadkiem zdrowia psychicznego i zmniejszania szkód spowodowanych przez nowotwory i inne choroby.
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i naczyń wieńcowych.

olej

Olej z orzechów włoskich znajduje również zastosowanie w kosmetyce – nadaje skórze miękkość i sprężystość. Działanie oleju orzechowego wygładzające cerę było znane już w XVI wieku. Zawiera on kwasy tłuszczowe, istotne dla zachowania pięknego wyglądu. Doskonale nadaje się do  nawilżania wysuszonych dłoni oraz jako krem pod oczy.

Zdrowe kwasy Omega 3 znajdziesz na www.magic-water.pl