Leki - przyczyną niewydolności nerek

Leki – przyczyną niewydolności nerek

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy i jakie leki mają poważne skutki uboczne dla nas? Codziennie ludzie zażywają leki, przepisane przez lekarzy i nie są informowani o ich szkodliwości. Przedstawiamy listę leków farmaceutycznych, najbardziej niebezpiecznych, a tak często przepisywanych i stosowanych w dzisiejszych czasach.

Uważaj, co połykasz i czytaj, sprawdzaj, zanim weźmiesz. Ta lista leków może powodować uszkodzenie nerek, a to tylko część leków, są jeszcze inne: antybiotyki i leki przeciwbólowe, które uszkadzają nerki i wątrobę.

lekiOto leki, które powodują uszkodzenie nerek  i niewydolność.  

Po pierwsze, mamy antybiotyki, takie jak gronkowce, wankomycyny (organiczny związek chemiczny, antybiotyk glikopeptydowy o działaniu bakteriobójczym), cyprofloksacyny (organiczny związek chemiczny, chemioterapeutyk z grupy chinolonów II generacji, o działaniu bakteriobójczym, wykazujący swoje działanie poprzez zaburzanie replikacji DNA bakterii w wyniku zahamowania syntezy DNA), sulfonamidy (Chemioterapeutyk z grupy sulfonamidów o działaniu bakteriostatycznym. Sulfonamidy hamują syntezę kwasu dihydrofoliowego u bakterii, zapobiegając łączeniu się pterydyny z kwasem aminobenzoesowym poprzez konkurencyjne hamowanie enzymu syntetazy dihydropteronianu).

leki2Następnie, mamy środki przeciwbólowe, w tym acetominofen (paracetamol- badania kliniczne i publikacje wyników wskazują na acetaminofen (paracetamol) jest lekiem pierwszego wyboru do zwalczania bólu i gorączki) i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen (substancją czynną preparatu jest ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ibuprofen przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego), naproksen (organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu naftalenooctowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych), kwas acetylosalicylowy (potocznie aspiryna – organiczny związek chemiczny, acetylowa pochodna kwasu salicylowego, popularny środek o działaniu  przeciwbólowym i przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, przy długotrwałym stosowaniu,przeciwzakrzepowym, po który ludzie sięgają najczęściej. Jest składnikiem wielu leków złożonych) i inne, dostępne wyłącznie na receptę.

leki3Inhibitory COX-2 (Do preferencyjnych inhibitorów COX-2 zalicza się: etodolak, nabumeton, nimesulid i meloksykam. Leki te w zakresie dawek terapeutycznych (zwłaszcza przy stosowaniu wyższych dawek) hamują COX-1 w różnym stopniu, jednak mniejszym niż tradycyjne NLPZ) , w tym marką Celebrex. Z powodu ich toksyczności układu sercowo-naczyniowego, dwa leki z tej szczególnej grupy zostały wycofane z rynku. Pierwszym z nich jest waldekoksyb (Waldekoksyb, valdecoxib – lek należący do grupy  niesterydowych leków przeciwzapalnych, stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów,  reumatoidalnego zapalanie stawów i objawów związanych z miesiączkowaniem.), z marką Bextra, a drugi jest rofekoksyb (Rofecoxib, rofekoksyb – przeciwbólowy i przeciwzapalny lek z grupy inhibitorów COX-2), z marką Vioxx. Nawet jeśli te leki NLPZ zostały opracowane specjalnie w celu ochrony zdrowia żołądka, wciąż stanowią zagrożenie dla nerek.

Niektóre leki na zgagę z klasy inhibitorów pompy protonowej, takie jak omeprazol (Prilosec) (organiczny związek chemiczny, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszający wydzielanie do światła żołądka jonów wodorowych. Jest stosowany głównie w terapii choroby wrzodowej.), lanzoprazol (Prevacid) (organiczny związek chemiczny, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszający wydzielanie do światła żołądka jonów wodorowych. Jest stosowany głównie w terapii choroby wrzodowej.), następnie pantoprazol (Protonix) (organiczny związek chemiczny, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszający wydzielanie do światła żołądka jonów wodorowych. Jest stosowany głównie w terapii choroby wrzodowej, także w terapii choroby refluksowej.), Rabeprazol (Aciphex, Rabecid) ) organiczny związek chemiczny, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszający wydzielanie do światła żołądka jonów wodorowych. Jest stosowany głównie w leczeniu choroby wrzodowej, esomeprazol (Esotrex, Nexium) lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszający wydzielanie do światła żołądka jonów wodorowych. Jest stosowany głównie w terapii choroby wrzodowej.

Niektóre leki przeciwwirusowe, jak również, w tym acyklowir (Zovirax) – ten stosuje się w leczeniu midyz innymi zakażeń wirusem opryszczki, a także tenofowiru i indinawir, oba stosowany w leczeniu HIV.

Kaptopryl (Capoten)- stosuje się w leczeniu między innymi zaburzeń pracy serca:
•    Nadciśnienia tętniczego,
•    przewlekłej niewydolności serca z osłabieniem czynności skurczowej komór,
•    bezobjawowego zaburzenia czynności lewej komory serca po zawale serca u chorych w stabilnym stanie klinicznym,
•    nefropatii cukrzycowej.
i inne leki wysokie ciśnienie krwi.

Leki stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w tym: infliksymab (Remicade) (chimeryczne ludzko-mysie przeciwciało monoklonalne klasy IgG1, wiążące się z dużym powinowactwem zarówno z rozpuszczalną, jak i transbłonową formą ludzkiego czynnika martwicy nowotworów TNF-alfa), hydroksychlorochina (Hydroksychlorochina działa w celu tłumienia układu odpornościowego, w których aktywny jest reumatoidalne zapalenie stawów, kontrolowanie choroby i jej objawów) i choloquine (lek pierwotniakobójczy, znosi ostry atak malarii, pełzaka czerwonki i lamblii jelitowej; działa także przeciwzapalnie), oba stosowane w leczeniu malarii, układowy toczeń rumieniowaty i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Lithium (ma zastosowanie w leczeniu epizodu maniakalnego w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych oraz w jego zapobieganiu, w zmniejszaniu nasilenia i częstotliwości epizodów manii, w zapobieganiu epizodów depresji )- lek stosowany w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

Leki przeciwdrgawkowe, fenytoina (Dilatin), trimetadion (Tridione), które są używane w leczeniu wielu stanów, w tym drgawki.

Wreszcie, mamy chemioterapeutykami, pamidronian, cisplatyna, interferony, cyklosporyny, karboplatyna, chinina, takrolimus, Bewacyzumab, mitomycyna C, i leki anty-tarczycy jak również propylotiouracyl (Pochodna tiomocznika, wykazuje działanie przeciwtarczycowe.), który jest stosowany do leczenia nadczynności  tarczycy.
Należy pamiętać, że z przyjmowanym lekiem przyjmuje się nie tylko substancje aktywne, ale także wszystko to, co składa się na tabletkę – różnego rodzaju otoczki, wypełniacze i barwniki, które szkodzą zdrowiu i życiu, zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu.
Ludzie, pomimo dostępności informacji na temat leków, nie zażywają farmaceutyków  bardziej świadomie. Kupują na własną rękę leki bez recepty, łykają środki kupione na bazarze, w sytuacji nagłego bólu i stresu sami zwiększają dawki i nie kontrolują liczby łykanych tabletek. Niektórzy leczą się tak latami, aż w końcu przyjmują jednorazowo toksyczną dawkę i doprowadzają do trwałego uszkodzenia wątroby, nerek, mózgu, a czasem nawet śmierci. Ostra niewydolność nerek w wyniku zatrucia lekami może być wskazaniem do przewlekłego leczenia hemodializą. Konsekwencją nadużywania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych mogą być krwawienie i perforacja przewodu pokarmowego. Ciężkie uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, na przykład w wyniku przedawkowaniu leków hypoglikemizujących i leków przeciwdrgawkowych może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Część pacjentów samoistnie zwiększa sobie dawki leków, kiedy nie uzyskują oczekiwanych efektów leczenia. Nie przyjmują do wiadomości, iż tego typu działania mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Mamy nadzieję, że te informacje posłużą do zastanowienia się przy zażywaniu kolejnych leków na temat ich szkodliwości i być może zmniejszenia kolejnych tragedii życiowych.