Frytki z MacDonalds - lubisz? to smacznego

Frytki z MacDonalds – lubisz? to smacznego

Spożycie przetworzonych fast foodów może poważnie uszkodzić Twoje zdrowie. W ostatnim czasie doszło do ujawnienia francuskiego procesu przeciwko McDonald, który ujawnił, że frytki zawierają wiele szkodliwych składników. Składniki te mogą być odpowiedzialne za spowodowanie wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób autoimmunologicznych, uszkodzenia mózgu, i wielu innych poważnych chorób.

Oto 14 szkodliwych składników znalezionych we frytkach z McDonalda.

Frytki z McDonalds zawierają: Tert-butylohydrochinon (TBHQ) (E319)- w kontakcie ze skórą może działać drażniąco. W dużych dawkach może powodować zaburzenia pracy nerek i tarczycy. Spożycie dużych dawek TBHQ może powodować nudności, wymioty, zapaść, majaczenia i szum lub dzwonienie w uszach. Związek ten może być również odpowiedzialne za wywołanie astmę, zapalenie skóry, zapalenie błony śluzowej nosa, jak również nadpobudliwość u dzieci.

Inne składniki frytek z McDonalds, to: utwardzony (uwodorniony) olej sojowy, dimetylopolisiloksan, uwodorniony: olej rzepakowy i olej sojowy, kwas cytrynowy, dekstroza, sól, ziemniaki, hydrolizowane białko serwatkowe, hydrolizowane mleko, naturalny aromat wołowy i pirofosforan sodu z kwasem.

Utwardzony olej sojowy, rzepakowy i sojowy -utwardzone tłuszcze roślinne produkowane są z olejów roślinnych, które same w sobie są bardzo zdrowe, dopóki nie podda się ich procesowi utwardzenia. Proces ten powoduje, że właściwości zdrowych tłuszczy radykalnie zmieniają się. Tłuszcze utwardzone (uwodornione) są szkodliwe dla twojego zdrowia z dwu zasadniczych powodów: po pierwsze podwyższają poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi oraz wpływają niekorzystnie na poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Spożywanie takich tłuszczy może prowadzić do poważnych chorób układu krwionośnego, w tym miażdżycy, chorób serca a także otyłości, cukrzycy i obniżenia odporności. Tłuszcze utwardzone są tak niezdrowe, iż przyjmuje się, że nawet tłuszcz pochodzenia zwierzęcego taki jak smalec, słonina czy masło są znacznie zdrowsze od roślinnych tłuszczy uwodornionych.

Dimetylopolosiloksan- to kolejny składnik frytek z McDonalds, to nośnik, substancja przeciwpianotwórcza oraz substancja przeciwzbrylająca. Jako składnik dodatkowy znalazł swoje zastosowanie w produkcji zup, soków, tłuszczy oleistych, przetwórstwie owocowo-warzywnym, aromatach i innych. Jego numer dodatku to E900.

Kwas cytrynowy – to organiczny związek chemiczny, należący do grupy hydroksykwasów karboksylowych. Stosuje się go w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym i do produkcji środków czyszczących. Według amerykańskich badań, syntetyczny kwas cytrynowy narusza przewodnictwo elektrochemiczne konieczne do pracy naszych komórek mózgowych. Oznaczałoby to, że można go stosować do zmieniania reakcji chemicznych w mózgu – stąd jego masowe używanie wydaje się niektórym mocno podejrzane. Dekstroza- po spożyciu dekstrozy w organizmie dochodzi do podniesienia poziomu cukru we krwi, a to wpływa na trzustkę i stymuluje ją do większego wydzielania hormonu anabolicznego, jakim jest insulina.

Hydrolizowane białko serwatkowe- większość ludzi stosujących suplementację białkiem serwatkowym nie odczuwa żadnych niepożądanych efektów ubocznych. Jednak jak wiadomo, każdy organizm jest inny, tak więc niektóre osoby mogą odczuwać niepożądane efekty. U takich osób istnieje ryzyko wystąpienia głównie zaburzeń jelitowych, takich jak: wzdęcia, bóle brzucha, nadmierna ilość gazów itp. Efekty te zazwyczaj występują u osób, które zażywają zbyt duże ilości białka serwatkowego. Jeśli natomiast przy bardzo małych ilościach występują niepożądane efekty uboczne, należy upewnić się czy nie masz alergii pokarmowej na białko serwatkowe.

Pirofosforan sodu z kwasem- jest syntetyczną substancją toksyczną, która często stosowana jest jako środek spulchniający w produktach piekarniczych oraz jako środek regulujący proces pieczenia. The Center for Science in the Public Interest (CPSI) ostrzega, że nadmierne spożycie fosforanów może doprowadzić do zaburzeń w diecie co może skutkować osteoporozą. Kwaśny pirofosforan sodu w produktach McDonald można znaleźć w ziemniakach z cebulą, frytkach, jajkach i tortilli.

frytki3Zanim sięgniemy po kolejny zestaw pustych kalorii, serwowany w atrakcyjnym opakowaniu z zabawką, pamiętajmy, że poza solą i tłuszczem zawiera on niewiele składników odżywczych. Pomimo wielu faktów i badań, mnóstwo ludzi zabiera swoje dzieci i „rozkoszuje się” jedzeniem z McDonalds i innych fast foodów. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jedzenie z McDonalda się nie psuje, nie pleśnieje? Polecam film, a potem życzymy udanego „wypadu” z rodziną do McDonalds:)