Masz trądzik? Przestań  jeść  te produkty!

Masz trądzik? Przestań jeść te produkty!

Jeżeli jesteś gościem po raz pierwszy, polub nas  na Facebooku i otrzymuj od nas ciekawe informacje,   dotyczące tematów zdrowotnych i naturalnych środków zaradczych. Niezależnie od tego, czy jesteś młody czy stary, trądzik   jest jedną z tych rzeczy, których nie chcesz mieć na swojej twarzy i ciele. Niestety, trądzik jest jak część życia, jak spanie, oddychanie, a co najważniejsze jedzenie. Na szczęście, w tym artykule jest mnóstwo wskazówek na temat modyfikowania diety w celu kontrolowania lub unikania trądziku łącznie.

twarz2To naprawdę działa

W pewnym momencie prawdopodobnie słyszałaś powiedzenie „co jesz, tak wyglądasz”. To, co wkładasz do wnętrza ciała, jest bardzo ważne i przyczynia się do tego, jak wyglądasz . Poza kontrolą masy ciała, poziomów energetycznych i ogólnego stanu zdrowia, żywność odgrywa  bardzo ważną rolę w pielęgnacji skóry.

Produkty o wysokiej zawartości witaminy C, takie jak pomarańcze, żurawiny i grejpfrut są idealne do oczyszczania trądziku we wczesnych stadiach. Dla kogoś cierpiącego na przewlekłe problemy pokarmowe związane z wątrobą,  nasiona dyni i nasiona sezamu, które posiadają dużą zawartość cynku, mogą pomóc pozbyć się trądziku. Inne pokarmy, które pomagają pozbyć się trądziku obejmują pokarmy, które są bogate w witaminy E, karotenoidy i selen.

twarzCzego nie wiesz o trądziku?

Trądzik  jest spowodowany w wyniku blokowania porów.  Blokada ta jest zwykle przypisywana gromadzeniu się brudu i zanieczyszczeń. W rzeczywistości pory stają się zablokowane, gdy gruczoły łojowe wydzielają nadmiar łoju do porów. Na szczęście, podobnie jak wiele innych rzeczy, które występują w organizmie, zdrowa dieta może znacznie wpływać na funkcje gruczołu łojowego. Oto niektóre z żywności, których nie powinnaś jeść, ponieważ powodują  problemy skórne.

1. Produkty mleczarskie

Nietolerancja laktozy,  mleko i inne produkty mleczarskie mogą negatywnie wpływać na układ odpornościowy. Reakcje alergiczne w jakimkolwiek stopniu dotyczą zwykle pewnego rodzaju stanów zapalnych w ciele, w tym trądziku. Aby sprawdzić czy produkty mleczarskie są przyczyną problemu trądziku, najlepiej unikać spożywania produktów mleczarskich przez co najmniej trzy tygodnie i zobaczyć, jak Twoja skóra reaguje na tę zmianę. Alternatywnie są testy wrażliwości na żywność, które można zrobić, aby dowiedzieć się, czy mleko jest problemem w Twoim przypadku.

2.  Jajka

Jaja, to powszechna wrażliwość pokarmowa, podobnie jak nabiał. Jaja są konsekwentną przyczyną zapalenia i zablokowania porów. Oprócz przyczyny trądziku, wrażliwość jaj może powodować różne reakcje w skórze, takie jak egzema i łuszczyca.

 3. Przetworzone cukry.

Powinnaś unikać cukrów przetworzonych – jak również innych artykułów spożywczych, które mają wysoki indeks glikemiczny – z różnych względów zdrowotnych. Pokarmy, które mają wysoki indeks glikemiczny, powodują wzrost poziomu insuliny w organizmie, przy czym wzrost stężenia insuliny prowadzi do wzrostu różnych hormonów, w tym testosteronu. Wyższe poziomy testosteronu mogą powodować bolesny trądzik typu torbielowego.   Chociaż może się wydawać, że trądzik jest czymś, z czym musisz tylko nauczyć się żyć, to jednak  eliminując  te produkty z diety, dodając witaminy i minerały bogatej żywności, można uzyskać znaczną kontrolę nad swoim problemem z cerą.
Naprawdę mamy nadzieję, że ten artykuł jest pomocny i nie zapomnij podzielić się nim z przyjaciółmi i rodziną, ponieważ możesz pomóc komuś w potrzebie!

Pamiętaj też o systematycznym oczyszczaniu ciała – co najmniej dwa razy w roku (wiosną i jesienią), a jak to zrobić? Zapraszamy do kontaktu e-mailowego:

magicwater.coralpoland@gmail.com